Skąd czerpać wiedzę o szydełkowaniu?

Szydełkowanie to stosunkowo prosta technika, ale wkręcenie się w nią i dokończenie rozpoczętych projektów nie jest łatwe. Do tego konieczne jest poszerzanie swojej wiedzy i czerpanie inspiracji. Na szczęście przeciętna osoba ma do dyspozycji wiele źródeł, które za darmo podpowiedzą, co i jak szydełkować. Dzięki temu można rozpocząć swoją przygodę z rękodziełem za niewielkie pieniądze.

Blogi twórczyń i sklepów

Obecnie mało kto interesuje się blogami, ale wciąż są one potężnym źródłem wiedzy. Wartym uwagi blogiem, który porusza tematy dotyczące hobby i rozrywki jest np. blog Bardziej.pl. Na pewno jednak o szydełkowaniu najlepiej dowiadywać się właśnie z nich, nawet jeśli na początku ciężko jest znaleźć odpowiednią osobę. To na nich można znaleźć najciekawsze, dobrze wytłumaczone wzory, które często są opatrzone nie tylko wyraźnym schematem, ale także zdjęciami, które podpowiadają krok po kroku jak coś wykonać. Ważne jest także wiedza teoretyczna, która na blogach jest przekazywana w sposób prosty, szybki i bez lania wody. Takie miejsca będą idealne dla osób, które chcą szydełkować we własnym tempie, a głos i muzyka na filmach tylko je rozprasza.

Filmiki na YT i innych portalach

YouTube to skarbnica wiedzy i nie inaczej jest w przypadku szydełkowania. Wiele twórczyń pokazuje, jak wykonać ich autorskie wzory albo podpowiadają, jak przygotować bardziej skomplikowane ściegi. Są osoby, które prowadzą serie uczące szydełkowania od zera, w tym jak wykonać oczka ścisłe, proste słupki i jak łączyć ze sobą robótki. Takie materiały będą najlepsze dla tych początkujących, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z szydełkiem i nie znają nawet najprostszych podstaw. Uczenie się z filmu pomoże przećwiczyć ułożenie rąk oraz zobaczyć, jak dany ruch powinien wyglądać, żeby jak najmniej obciążać palce, nadgarstek, a nawet całą rękę.

Darmowe kursy w ośrodkach gminnych

Choć znacznie łatwiej jest trafić na lekcję robienia na drutach, w niektórych gminach są organizowane także darmowe kursy szydełkowania. Dzięki nim można szybko opanować podstawy. Taka forma będzie idealna przede wszystkim dla dzieci, które potrzebują pilnego oka nauczyciela, osób starszych, które mają słabszy wzrok albo nie mają dostępu do technologii i tych dorosłych, którzy zawsze woleli uczyć się od nauczyciela, który stoi tuż przy nich. W ten sposób kurs jest dostosowany do konkretnej osoby, jej tempa i możliwości. Każdy uczy się w innym czasie i potrzebuje trochę innego tłumaczenia, a kurs na żywo pozwala dostosować się do tych potrzeb.