Wprowadź zdrowy styl życia metodą małych kroczków!

Przychodzi taki moment, w którym każdy z nas orientuje się, że nadszedł najwyższy czas, aby o siebie zadbać. Impulsem do zmiany czy kroplą, która przechyli czarę goryczy może być gorsze samopoczucie, problemy ze snem, rekomendacja lekarza czy po prostu inspiracja osobą z otoczenia.

Nic tak nie motywuje do zmiany, jak obserwacja rewelacyjnych osiągnięć koleżanki czy kolegi. Cel wyznaczony, chęci znalezione, ale siły czy determinacji zaczyna po chwili brakować, efektu brak i znów pomysł odłożony na świętego Dygdy, co go nie ma nigdy.

Metoda małych kroczków – nie od razu Rzym zbudowano

Spektakularnych efektów, lepszych wyników badań, rewelacyjnego samopoczucia czy zgrabniejszej sylwetki nie osiągniemy w przeciągu tygodnia, miesiąca, czy tym bardziej 5 minut. To co buduje końcowy, zaplanowany efekt to systematyczna niestety praca. Nie tylko praca w postaci wysiłku fizycznego czy wysiłku, podczas gotowania zdrowszych posiłków, ale także w postaci zmiany nawyków oraz sposobu myślenia. Codzienne przypominanie sobie o wymarzonym celu i dążenie do niego, niezależnie od przeciwności, które co chwila wymyśla i podsuwa umysł.

Jak zadbać o zdrowy styl życia metodą małych kroczków?

Najpierw wyznacz sobie konkretny, jasny cel. Musi być jasno określony i przede wszystkim możliwy do zrealizowania tu i teraz. Nie zakładaj od razu, że od jutra kończysz ze słodyczami czy wykluczasz od teraz z diety konkretne produkty takie jak: nabiał czy mięso.

Nie celuj w utratę 10 kg wagi do konkretnej daty w kalendarzu. Nie przytłaczaj się, zakładając, że od dziś jesteś w stanie biegać godzinę dziennie, uprawiać jogę lub pilates, dojeżdżać do pracy rowerem w obie strony lub medytować przez 30 minut, jeśli wcześniej nawet nie poświęciłaś, nie poświęciłeś na te czynności kilku minut. Wyznaczaj drobne, acz łatwe do spełnienia cele – dziś zjem sałatkę z olejem z awokado, do ulubionej kawiarnie przejdę na piechotę, do piekarni podjadę rowerem, a podczas imprezy wypiję jedno piwo mniej. Dbaj o satysfakcję i samodzielne nagradzanie się za wypełniony nawet najdrobniejszy cel.

A następnie stopniowo dodawaj do swojej listy kolejne małe kroczki. Z takim podejściem, bez nacisku na ostateczny efekt, nawet nie obejrzysz się, kiedy poczujesz się lepiej i zdrowiej.