Chcesz zacząć grać w squasha? Poznaj zasady

Gra w squasha zyskuje na popularności w naszym kraju. Nic dziwnego, to świetny sposób na odreagowanie stresu i jednocześnie efektywny trening całego ciała. Choć squash wydaje się bardzo prostą, intuicyjną wręcz grą, to jednak posiada on swoje reguły.

Przestrzegając ich w trakcie gry dostajemy możliwość poczucia ducha sportowej rywalizacji, ale także możemy zaobserwować swoje postępy w grze. Poznaj najważniejsze zasady gry w squasha.

Rozpoczęcie meczu w squasha

Rozpoczęcie gry to losowanie serwu przez kręcenie rakietą – gracz wybiera, którą stroną upadnie rakieta. Ten, kto wygra, wybiera jako pierwszy swoje pole serwisowe. Następnie po każdym zdobytym punkcie pole jest zmieniane, aż do momentu utracenia serwu. Wtedy to wybór strony należy do przeciwnika.

Squash – serwis

Prawidłowy serwis zaliczany jest pod warunkiem, że serwujący stoi przynajmniej jedną stopą na kwadracie serwisowym, nie dotykając przy tym linii granicznych, gdy piłka uderzyła w przednią ścianę nad linią serwisową a pod linią autową, oraz odbiła się na ćwiartce kortu rywala. Osoba odbierająca serwis może stać wszędzie, pod warunkiem, że nie będzie przeszkadza swoim ciałem serwującemu.

Punktacja w squashu

Gra toczy się do uzyskania 11 punktów. Każda akcja zakończona jest uzyskaniem punktu przez któregoś z graczy. Mecze profesjonalne składają się zwykle z 5 setów, amatorskie z 3. Przy remisach do 10 gra się dodatkowo do uzyskania 2 punktów przewagi. Punkty tracone są jeśli: piłka przed uderzeniem odbije się od podłogi dwa razy, przekroczy linię autową albo uczestnik swoim ustawieniem uniemożliwi odbicie piłki przeciwnikowi, który był gotowy do uderzenia – jest to tzw. stroke.

Squash – Let i no let

Zasady let i no let w squashu można streścić do 4 podstawowych praw gracza odbierającego: powinien on mieć bezpośredni dostęp do piłki, pełne pole widzenia, swobodę w wykonaniu uderzenia i zamachu, oraz możliwość uderzenia piłki na przednią ścianę.

Jeśli te warunki zostały spełnione, a mimo tego gracz nie odbił piłki, mamy no let.  Natomiast gdy przeciwnik przeszkadzał, a zawodnik poprawnie uderzył piłkę, mamy let.