Sport i kontakt ze zwierzęciem w jednym – jak zacząć jeździć konno?

Wiele osób uwielbia konie, ze względu na to, że są to piękne i przede wszystkim wyjątkowo mądre zwierzęta. W związku z tym, część miłośników tych zwierząt pragnie nauczyć się jeździć konno, co staje się ich wielkim marzeniem. Czy jest to proste? I tak, i nie.

Niektórym na początku trudna wydaje się nauka jazdy na rowerze lub nauka pływania, a potem robią to już intuicyjnie, niemal bez zastanowienia.

Wybór ośrodka do nauki jazdy konno

Jak każda umiejętność do opanowania, tak i nauka jazdy konno nie może się obyć bez błędów i pomyłek. Osoby, które chcą posiąść tę zdolność, czasem po prostu będą musiały upaść.

Ale żeby upaść, najpierw należy wsiąść na konia, jak mówią nauczyciele tej sztuki. Tak więc należy zacząć przede wszystkim od znalezienia odpowiedniego miejsca do nauki. Wybranie ośrodka nauki jazdy konnej, a do tego instruktora, który będzie nas prowadził, może okazać się kluczową kwestią, decydującą o tym, czy nie zniechęcimy się zbyt szybko. Przed wyborem warto zrobić dobre rozeznanie we wszystkich okolicznych ośrodkach i stajniach.

Warto poszukać opinii wśród byłych i obecnych uczniów, dowiedzieć się jakie konie znajdują się w stadninie, jaka atmosfera panuje wśród kadry i do którego z trenerów warto wybrać się na nauki.

Pierwsza wizyta w stadninie

Po wstępnym wyborze stajni warto wybrać się tam z pierwszą wizytą, np. na jednorazową jazdę. Jeśli uznamy, że jest tam w porządku, trzymajmy się jednego instruktora i jednego konia, przynajmniej przez kilka czy kilkanaście pierwszych lekcji, podczas których będziemy poznawać główne zasady jazdy. Przechodzenie od jednego do drugiego nauczyciela powoduje zamieszanie, ponieważ każda z osób uczy nieco inaczej i pokazuje nieco inne triki.

Dopiero po opanowaniu podstaw i po tym jak poczujemy się pewniej w tym sporcie, możemy zdecydować się na to by spróbować też nieco innych metod, przesiąść się na inne siodła, poznać inne konie i zacząć poznawać różne style jazdy.